www.astraldynamics.pl - portal - forum
piątek, 19 września 2020
» Strona główna   » Działy   » Odsyłacze   » Do pobrania   » Czat   » Szukaj  
Newsletter

E-mail:

Losowy cytat:

Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.

» Ernest Hemingway04-Moduł 4 - Prawo przyczyny i skutku
Jesteś w: Działy » Rozwój duchowy » John Davies - Jak być szczęśliwym?

Moduł czwarty: Prawo przyczyny i skutku

Próbując zrozumieć powody naszego postępowania, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na powszechnie znane prawo przyczyny i skutku. Psychologowie i terapeuci dobrze znają tę teorię i dla swoich celów nazywają ją prawem bodźca i reakcji. Trzecie prawo dynamiki Newtona ma swoje źródło w prawie przyczyny i skutku. Jego badania pokazały, że każda siła lub działanie we wszechświecie powoduje reakcję równą co do wartości, lecz przeciwnie skierowaną. Wrzuć kamień do stawu, a na jego uprzednio niezmąconej powierzchni pojawią się fale rozchodzące się odśrodkowo, rozpraszając energię w myśl zasady reakcji równej co do wartości, lecz przeciwnie skierowanej.

Stres wywołuje konflikt (prawo przyczyny i skutku)

Za każdym razem, kiedy nasze ego doprowadza do konfliktu z inną osobą, najprawdopodobniej zagramy według kolejnego scenariusza prawa przyczyny i skutku. W rzeczywistości niemalże wszystko, co nam się przytrafia, opiera się na prawie przyczyny i skutku. Osobowość, nasza egoistyczna maska, odgrywa dużą rolę przy wyborze reakcji danej osoby na określoną sytuację, jej przyczynę lub bodziec. Reakcja lub skutek są bezpośrednio związane z tym, jak postrzegamy naturę oraz siłę bodźca. Jeśli wrzucisz duży kamień do stawu, w efekcie natychmiast pojawią się duże fale. Wrzuć mały kamień, a fale będą małe. Jeżeli przyzwolimy na sytuację, która wywoła w nas silny stres, to uwolnienie tego stresu będzie równie gwałtowne.

Konflikt rodzinny

Krytyczny komentarz żony (bodziec) może wywołać złośliwą ripostę (reakcję) zestresowanego męża i doprowadzić do typowej awantury rodzinnej. Przyczyna (krytyczny komentarz) i skutek (złośliwa riposta) wiążą się zazwyczaj z konkretnym wpływem otoczenia i typową postawą, którą da się zaprogramować. W tym przypadku stres męża powstały w pracy, nasilił się w domu poprzez reakcję na krytyczną uwagę żony. Reakcja męża jest nawykiem, co prowadzi do uzależniającego zachowania - konfliktu rodzinnego.

Reakcja warunkowa

W większości sytuacji reakcja na odosobniony przypadek jest w rzeczywistości reakcją związaną z postawami wynikającymi z doświadczeń całego życia. Reakcja męża mogła być uzależniona od postawy przejętej od ojca. Na przykład mógł często słyszeć, jak jego ojciec mówi: "Po ciężkim dniu pracy mężczyzna nie powinien być krytykowany ani poniżany w bezpiecznym zaciszu swojego własnego domu". Jego umysł mówi mu, że jego dom jest jego zamkiem, schronieniem.

W ciągu naszego życia każdy z nas spotkał się z uzależniającymi wymaganiami i ważne jest, byśmy umieli uświadomić sobie i zmienić nasze ograniczające postawy, jeśli mamy odzyskać spokój i dobre samopoczucie w życiu. Nauka, jak zmienić swoją postawę i reakcje, będzie głównym elementem dalszych modułów niniejszego kursu.

Konflikt małżeński

Zbyt często pary dopatrują się przyczyn częstych kłótni w problemach i kwestiach małżeńskich. Nie są one powodem niezgody - są one tylko symptomem, efektem takiego sposobu myślenia, w którym przejawia się brak poczucia bezpieczeństwa. Głównym powodem konfliktu w związku są nieskuteczne i ograniczające postawy. Gdy tylko para uświadomi sobie, które z nieefektywnych postaw (przyczyna) powodują bardzo emocjonalne reakcje i wrogie zachowanie (skutek), będzie w stanie podjąć kroki mające na celu zmianę swojego zachowania, nie tylko poprzez przyjęcie postaw, które łatwiej zaakceptować, ale również poprzez świadomy wybór bardziej pozytywnej i konstruktywnej reakcji.

Zakorzenione zachowania

Działanie prawa przyczyny i skutku może stopniowo stać się częścią naszego zachowania, chyba że znajdziemy jakiś inny sposób na to, by zainterweniować i położyć kres temu procesowi, który pozornie nie ma końca. Niekiedy nieporozumienia przypominają przedłużającą się w nieskończoność wymianę piłek - sytuację, w której emocje wymykają się spod kontroli, a każdy z "zawodników" usiłuje zdobyć przewagę.

Wprowadzenie reakcji pośredniczącej

/Schemat mediacji/

Gdzieś pomiędzy przyczyną i skutkiem musi zostać wprowadzony czynnik pośredniczący, którego rolą jest interwencja i załagodzenie sytuacji, zanim przerodzi się ona w otwarty konflikt. Terapeuci opisują ten typ interwencji jako wprowadzenie reakcji pośredniczącej.

Prawdopodobnie już słyszałeś o mediatorach wzywanych do rozwiązywania konfliktów pomiędzy firmą budowlaną i związkami zawodowymi. Mediator jest pośrednikiem, kimś, kto próbuje załagodzić konflikt pomiędzy walczącymi stronami. Działanie zaplanowane w reakcji na konflikt nazywane jest "reakcją pośredniczącą" (patrz moduły 13, 14, 15).

W jaki sposób zrozumienie eliminuje stres?

Zrozumienie związku pomiędzy przyczyną a skutkiem w relacjach z ludźmi, w ich postawach i otoczeniu jest bardzo ważnym elementem na drodze zrozumienia ludzkiego zachowania. Gdy już będziesz w stanie zrozumieć związek pomiędzy przyczyną a skutkiem - w swoim życiu, otoczeniu, w odniesieniu do innych - będziesz w stanie przewidywać niepożądane reakcje emocjonalne, takie jak: stres, złość, zazdrość, zawstydzenie i inne ograniczenia ego.

Uzależniające wymagania ego

Uzależniające i pełne roszczeń postawy niższego umysłu (ego) są w większości odpowiedzialne za brak szczęścia w ludzkim życiu. Wybór odpowiednich reakcji pośredniczących w odpowiedzi na uzależniające wymagania bardzo ci pomoże w poszukiwaniu szczęścia.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11ˆˆˆ góra


Copyright © 2001-2013 Portal AstralDynamics, Wszelkie prawa zastrzeżone
Uwaga: Redakcja AD nie ponosi odpowiedzialności za opinie użytkowników przedstawione na forum.
Mapa strony, Ostatnio szukane, Powered by Vegan CMS, Pozycjonowanie stron, Design by halley
Liczba osób na czacie: - Wejdź na czat