Jak radzić sobie z lękiem

Podręcznik psychologii duchowej

Jak radzić sobie z lękiem
Podręcznik Psychologii Duchowej

Toraya Ayres
toraya_ayres@yahoo.com

tłumaczyła INDYGO

Copyright 1995 Toraya Ayres. All rights reserved.

Open Paths Publishing
P.O. Box 2033 Sedona
AZ 86339
USA

 • Podstawowe przyczyny lęku
 • Ćwiczenia na zrozumienie, integrację oraz siłę
 • Jak pracować z własnym cieniem
 • Odkrywanie czego boisz się najbardziej
 • Jak rozwiązać konflikty wewnętrzne
 • 30 sposobów na radzenie sobie z lękiem

I. Przede wszystkim

Jeśli w tym momencie odczuwasz strach, musisz podjąć decyzję. Kiedy zrelaksujesz się i będziesz gotów na podróż w nieznane, zechcesz dowiedzieć się, co dokładnie reprezentuje ta część Ciebie, która się boi. W tym momencie musisz albo przestać opierać się i pozwolić sobie na doświadczenie lęku bez osądzania, czyli wykonać pierwszy krok na drodze do odkrycia, o co chodzi i co chcesz z tym zrobić, lub skierować uwagę na coś innego, poprzez głęboki oddech, medytację lub pozytywne afirmacje. Cokolwiek wybierzesz, pozwoli Ci to zrelaksować się i zaprzestać walki. Pamiętaj jednak, że leczenie emocjonalne wymaga tego, by w ramach procesu oczyszczania i rozwiązywania problemu, doświadczyć uczuć. Tego momentu nie można odkładać w nieskończoność. W momencie kiedy pozwolisz sobie na odczuwanie bez osądzania, wkroczysz do "Teraz(niejszości)" i bardzo duża część emocji zostanie natychmiast rozładowana. Kiedy będziesz już rozluźniony, możesz wykorzystać ćwiczenia z artykułu do tego, by zbadać konkretne lęki i pozbyć się ich. Bądź czujny, gdy pojawi się w Tobie wewnętrzny opór. Nawet jeśli idziesz dobrą drogą, z pewnością doświadczysz go, najczęściej w postaci deprymujących myśli, że niczego nie możesz zmienić albo że znów poniesiesz porażkę. Przede wszystkim trzeba zmienić te myśli. Podręcznik ten został napisany po to, by pomóc Ci stawić czoło lękowi, poradzić sobie z nim w jak najbardziej pozytywny sposób. Ćwiczenia mogą być wykorzystywane wielokrotnie w różnych okolicznościach.

To zmiana wewnętrzna poprzedza zmiany w życiu zewnętrznym. Zacznij robić ćwiczenia. Pomogą Ci bez względu na to, w czym dopatrujesz się przyczyny swoich zmartwień.

II. Ćwiczenia Na Zrozumienie, Integrację i Siłę

Kiedy już podejmiesz doraźne kroki, by uwolnić się od lęku, np. za pomocą głębokiego oddychania, zwykle pomocne jest również uświadomienie sobie jak myślałeś, zanim strach zaczął kierować Twoim życiem. Ćwiczenia są po to, aby pomóc Ci zrozumieć, w jaki sposób  ograniczasz sam siebie i swoje doznania - oraz czego potrzeba, byś się wyzwolił. Ćwiczenia są po to, by pomóc Ci odkryć, jakie przekonania, myślenie/uczucia/wzorce wyobrażeń, wyzwalają lęk oraz po to, byś przypomniał sobie, jak w przeszłości skutecznie sobie radziłeś z lękiem.

Ćwiczenie 1. Aby odkryć, czego boisz się najbardziej, odpowiedz sobie na następujące pytania. W której sferze swojego życia czuję, że mam najmniej siły osobistej? Komu lub czemu oddaję tę siłę? Jak mogę ją odzyskać? (Zob. Rozdział V.)

Ćwiczenie 2. Aby przyjrzeć się konkretnej sytuacji, która wzbudza w Tobie wielki niepokój, powiedz do partnera, "Jeśli chodzi o _____, boję się, że____."

Wymień lub napisz co najmniej dziesięć rzeczy.

Przed każdym stwierdzeniem weź głęboki oddech. Kiedy poczujesz, że powiedziałeś już wszystko, co było do powiedzenia, weź jeszcze jeden głęboki oddech i powiedz: "A najbardziej boję się tego, że _____!".

To ćwiczenie niezwykle przydaje się do tego, by zrozumieć, skąd bierze się niepokój i wewnętrzny nieład. Informacja, którą dzięki niemu otrzymasz prawdopodobnie zaskoczy Cię lub nawet uspokoi, bądź rozproszy wątpliwości. Jasność co do tego, czego się boisz, w ogromnym stopniu przyczynia się do zmniejszenia lęku. Kiedy już masz tę jasność, możesz wymyślić afirmacje, by poradzić sobie z daną sytuacją. Być może powiesz: "Aha, więc jeśli w tym tkwi problem, to już wiem jak sobie z nim poradzić!"

Ćwiczenie 3. Niektóre z moich lęków to "nagrania" uczuć innych osób. Kogo?
Jaka jest historia lęku tych osób?
Co to ma wspólnego ze mną - jeśli w ogóle ma coś wspólnego?

Ćwiczenie 4. (a) Moimi typowymi sposobami reakcji na lęk są _______. Próby odważnego zaprzeczania/zapierania się? Unikanie? Prowokacja? Atak?

(b) W przeszłości następujące doświadczenia i sposoby pozwalały mi najskuteczniej radzić sobie z lękiem ____.

Ostateczną odpowiedzią na to pytanie jest doświadczenie lęku i stanięcie z nim twarzą w twarz, przejście przez to, czego się unikało i odkrycie swojej siły dzięki temu doświadczeniu.

Ćwiczenie 5. Pozytywne przekonania, które pomogły mi w życiu, są siłą, z której mogę czerpać i korzystać (wypisz je kolejno).

Na przykład: Zawsze mam to, czego potrzebuję. Zawsze jest jakieś rozwiązanie. Jestem silną osobą.

Ćwiczenie to można również wykonać, robiąc listę tego, co udało nam się osiągnąć w zeszłym roku, i powtarzać to ćwiczenie co rok.
W zeszłym roku udało mi się: _________.

Ćwiczenie 6. Integracja. Przypisz pozytywną afirmację swojej prawej (jeśli jesteś praworęczny) lub lewej (jeśli jesteś leworęczny) ręce i wypowiedz ją, kiedy robisz gest tą ręką. Z kolei drugiej ręce przypisz stwierdzenie dokładnie odwrotne, cokolwiek przyjdzie Ci do głowy. Jeśli żadne takie zdanie o przeciwnym znaczeniu nie przyjdzie Ci do głowy, powtórz afirmację przypisaną prawej ręce (w przypadku osób leworęcznych - lewej). Kontynuuj to ćwiczenie dotąd, aż nie będzie pojawiać się żadne stwierdzenie o treści przeciwnej do afirmacji. Będziesz zaskoczony skutecznością tego ćwiczenia.

III. Jak pracować z własnym cieniem?

Ćwiczenia te mogą być wykorzystywane wielokrotnie do pracy z różnymi lękami. Pozwolą również przekonać się, jakie poczyniłeś postępy.

A. Na początku wyobraź sobie, że jesteś wypełniony najjaśniejszym światłem, jakie tylko potrafisz wymyślić. Oddychaj głęboko. Poproś swoje Wyższe Ja oraz boskie dziecko w sobie o pomoc. Poproś o informację, dzięki której rozpoznasz swój cień. Informacje mogą przychodzić po trochu. Być może upłynie cały tydzień zanim złożysz w całość obraz tego, z czym możesz stanąć twarzą w twarz tym razem. Cały czas odnawiaj swoje połączenie ze światłem. To właśnie światło, które rozprasza ciemność, pozwala z innej perspektywy spojrzeć na to, co dotychczas było ukryte przed naszą świadomością. Używając przenośni - potrzebna jest również gotowość, by wkroczyć w ciemność.

Zadawanie pytań na wiele sposobów może Ci pomóc.

Czego unikałem?
Czego się bałem?
Co pojawiło się w moich snach?
Od czego nie mogę się uwolnić?
Czego brakuje w moim życiu? (Zawsze jest jakiś powód.)

Następujące pytania są bardzo pomocne. Możesz skopiować tę stronę i odpowiadać na pytania wielokrotnie. Odpowiedzi będą zmieniały się w zależności od sytuacji.

 1. Obecnie najbardziej obawiam się tego, że _______.
 2. Myśli i uczucia związane z tą powtarzającą się obawą to ______.
 3. Kiedy się boję, robię następujące rzeczy _____.
 4. (Kiedy się boję) Z moim ciałem dzieją się następujące rzeczy _____.
 5. Wykorzystywałem ten lęk, by uniknąć _____ oraz aby usprawiedliwić (następujące czyny/myśli/uczucia) _____ w swoim życiu.
 6. Gdybym na próbę celowo sprawił, by wydarzyło się to, czego boję się najbardziej, to (zrobiłbym. . . ) _____. Wymień dziesięć rzeczy i przekonaj się, ile z nich rzeczywiście robisz.
 7. Gdybym był wolny od lęku, to w swoim życiu właśnie teraz robiłbym następujące rzeczy _____. Daj sobie dużo czasu na odpowiedź. 

B. Opisz swoją historię na cztery sposoby. Warto poświęcić temu ćwiczeniu czas i wysiłek, jest ono niezwykle pomocne w tym, by zmienić początkowy punkt widzenia na taki, który da Ci siłę i współczucie zarówno w stosunku do siebie, jak i wobec wszystkich innych osób, których sytuacja dotyczy. Poniżej znajdują się 4 wersje Twojej historii:

 1. Jako Twoją smutną historię - wersja ofiary.
 2. Z punktu widzenia innej osoby, która w niej uczestniczyła.
 3. Tak jak postrzega ją Twoje Wyższe Ja.
 4. Jako doświadczenie, które Cię wzmocniło. W tej wersji wyobraź sobie, że doświadczenia związane z lękiem poprowadziły Cię dokładnie tam, gdzie powinieneś iść, oraz wzmocniły Cię w najlepszy z możliwych sposobów w najbardziej odpowiednim momencie, dzięki czemu w tym wcieleniu Twoja dusza może osiągnąć cel swojej misji ziemskiej.

C. W tej sytuacji najbardziej chciałbym, aby wydarzyły się następujące rzeczy _______________________.
Wyobraź to sobie z możliwie największą ilością szczegółów, światłem, kolorem, energią emocjonalną. Dopracuj to wyobrażenie i nadaj mu moc. Pamiętaj jednak, że nie masz prawa tworzyć wizji dla jakiejkolwiek innej istoty. Nie umieszczaj w wizji imion lub twarzy. Pracuj z istotą rzeczy, tzn. z takim rodzajem związku i uczuć, jakich pragniesz, ale nie próbuj wykorzystać tego do stworzenia konkretnego związku z rzeczywistą osobą.

D. Wymyśl afirmacje, które wspomogą urzeczywistnienie Twojej wizji oraz przyczynią się do pozbycia się lęku.

IV. 16 stwierdzeń na temat lęku

Przeczytaj stwierdzenia, wypełnij puste miejsca i przeanalizuj te, które dostarczają Ci informacji użytecznych do tego, byś coś zrozumiał. Rożne stwierdzenia będą się odnosić do różnych lęków. Nie wszystko będzie się odnosić do Ciebie.

 1. Lęk jest potęgowany przez ukrywanie lub niedostrzeganie ważnych informacji. Przykładem sytuacji, w której niepotrzebnie się bałem przez to, że odwlekałem moment dowiedzenia się o czymś jest _______. (Przykład: Ile pieniędzy jestem komuś winien?) 
 2. Zamknąłem swoje serce na ______ i dlatego obawiam się, że ______.
 3. Uważam, że będę zadowolony/szczęśliwy, tylko jeżeli __________________.
  (W tym przypadku lęk spowodowany jest przez przywiązanie do pewnych trójwymiarowych idei dotyczących definicji poczucia bezpieczeństwa (pieniądze, władza, kontrola, posiadanie domu, stała posada, zatrzymanie przy sobie partnera itd.)
 4. Lęk to to, co czuję, kiedy mam krótki oddech, ściska mnie w gardle i żołądku lub/i brzuchu, odczuwam napięcie w klatce piersiowej i ramionach. Czasami nawet nie czujesz, że jesteś napięty. Jeśli świadomie rozluźnisz ciało i zaczniesz oddychać głęboko, lęk najprawdopodobniej zniknie.
 5. Lęk jest obecny, kiedy jestem niezdecydowany, zmieszany, nieuczciwy, kiedy nie pozwalam sobie zrozumieć, co i jak dokładnie się dzieje. Przykładem takiej sytuacji jest  _________________. (Wykorzystaj ćwiczenie 2, by zmienić ten rodzaj uczucia.)
 6. Lęk jest częścią mojego systemu samosterowania. Lękiem zmuszam się do tego, by _____ oraz do tego by nie _____.
 7. Poczułem panikę, kiedy  _____.

  Często sposobem na opanowanie paniki jest przestać odczuwać, a zacząć samodzielnie myśleć (czyli nie działać według starych wzorców). Panika mogła zostać wywołana zakorzenionymi w nas wzorcami, których częścią są fałszywe lub niewłaściwe przekonania. Prawdopodobnie nie mają one zastosowania w Twojej obecnej sytuacji. Np. �Nie wiem....� lub �Nie mogę ...�, podczas gdy w rzeczywistości, przy odrobinie koncentracji, wiesz lub możesz...

 8. Lęk to przykrywka dla gniewu, który nauczyliśmy się ukrywać jako dzieci. Jako dziecko odczuwałem strach, kiedy _____________. Ale naprawdę to byłem wściekły na  ___________________.
  Gniew wywołał uczucie  _________.
 9. Lęk to sposób, w jaki mówię sobie, że czegoś ważnego brakuje w mojej świadomości lub planach.

  Lęk to sygnał, że powinienem się zatrzymać i przemyśleć wszystko albo lepiej ułożyć sobie życie. Przykładem tego w moim życiu jest/było ______________________________.

 10. Lęk to sposób, w jaki usprawiedliwiam pewne działania, takie jak  ______________________________, a na dłuższą metę działa na moją niekorzyść.
 11. Lęk to zastanawianie się, czy będę w stanie zadbać o siebie w odpowiedni sposób, wiedząc, że w przeszłości zdarzało mi się  nie dbać o siebie i nie zależało mi na tym. (Odnosi się do osób, które w przeszłości zachowywały się w sposób autodestrukcyjny). W tej sytuacji lekiem jest stanowcza decyzja, by żyć oraz determinacja, by dbać o siebie.

  Sprawdź, czy poniższe twierdzenia są prawdziwe/odnoszą się do Ciebie:
  Odczuwam lęk, ponieważ jest we mnie przekonanie, że: "Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze mogę popełnić samobójstwo lub wpaść w chorobę psychiczną, lub "pozbyć się siebie" (iść do szpitala, więzienia lub szpitala psychiatrycznego). To przekonanie nadal tkwi we mnie."

  Uwaga: Nic się nie zmieni, jeśli się go nie pozbędziesz. Zbyt wiele energii, która mogłaby być poświecona na skuteczne rozwiązanie problemu, ulega rozproszeniu. Lecz kiedy już podejmiesz decyzję, aby przestać sobie grozić, poczujesz się lepiej, a także będziesz w stanie stawić czoło wszystkim problemom i poradzić sobie z nimi.

 12. Lęk to moja niewiara, że będę potrafił żyć, kiedy nie będę musiał walczyć o życie.
 13. Lęk to to, co czuję, kiedy oddaję swoją siłę opiniom innych osób. Niniejszym odzyskuję siłę, którą oddałem __________ ______________________________.
 14. Lęk to magnes. Zgodnie z prawem, że podobne przyciąga podobne, przyciągam do siebie te osoby, które wzmacniają moje lęki, lub pomagają mi udowodnić �słuszność� moich negatywnych przekonań. Przykładem tego w moim życiu jest/było _________________________.
 15. Lęk to uczucie, którego doświadczam, kiedy w moim otoczeniu są osoby, które usiłują pozbyć się własnego lęku poprzez wywołanie go u mnie. Tak było w przypadku ________________________________________________.
 16. Lęk powstaje, kiedy przypisujemy znaczenie lub przywiązujemy się do idei i przekonań dotyczących następujących rzeczy:

osąd, rywalizacja, hierarchia, niedostatek, oddzielenie, kara, spisek, zemsta, zło, strata, porzucenie, samotność, niesprawiedliwość, niegodziwość, pomyłki, śmierć, szaleństwo, choroba, utrata duszy, cierpienie, walka, piekło, bezradność, bezsilność, niebezpieczeństwo, władza, skrytość, wrogowie, tajemnice, porażka, bezcelowość, brak czasu, środków, energii, kreatywności itd.

Będziesz musiał poszukać w swoim umyśle ograniczających Cię przekonań, które zaakceptowałeś, a które wywołują lęk. Możesz wykorzystać proces afirmacji, po to, by doprowadzić do powstania nowych ścieżek neuronowych w mózgu.

V. 30 sposobów radzenia sobie ze strachem

Przeniesienie uwagi na coś innego

 1. Rozluźnij swoje ciało. Zrób wszystko co konieczne, by to osiągnąć - weź gorącą kąpiel, idź na spacer, posłuchaj ulubionej muzyki, przeczytaj książkę, która podniesie Cię na duchu, wypij herbatkę uspokajającą. Jeśli znasz kogoś, kto mógłby zrobić Ci zabieg Reiki, to byłoby to bardzo pomocne.
 2. Weź kilka głębokich wdechów. Poczuj, jak Twoje ciało rozluźnia się dzięki temu. Zacznij medytować. Wypełnij się światłem. Poproś o to, byś widział wszystko z szerszej perspektywy. Poproś swoje Wyższe Ja o taką pomoc, jaka jest Ci potrzebna. Poproś o łaskę.
 3. Świadomie skup w sobie rozproszoną energię. Odbierz siłę, którą oddałeś innym w różnych sferach swojego życia. Bez względu na swoją płeć, pomyśl o tym, by przywołać swoją męskość. Wraz z wydechem wydawaj z siebie głośne dźwięki: ha, ha, ha, i jednocześnie tup nogami, podobnie jak wojownicy maoryscy robią przed bitwą! To jest bardzo bardzo skuteczne.
 4. Przestań kurczowo trzymać się myśli o jakichś konkretnych rozwiązaniach, zwłaszcza jeżeli jesteś przekonany, że jedyne rozwiązania to takie, które Ci nie odpowiadają. Otwórz się na inne, dotychczas nieznane możliwości, nie próbując zgadywać, jakie to mogłyby być możliwości. Jeśli chodzi o swoje bezpieczeństwo, zaufaj Duchowi, a nie pozorom.
 5. Zmień pozycję ciała lub wykonaj jakieś ćwiczenia fizyczne.
 6. Wydawaj z siebie głośne, ostre dźwięki po to, by rozproszyć chmurę strachu wokół siebie. Intuicja podpowie Ci, jakie to dokładnie będą dźwięki. Zrób to z intencją, by się uwolnić. To bardzo skuteczny sposób, zwłaszcza jeśli dysponujesz spokojnym miejscem np. samochodem, w którym możesz sobie na to pozwolić. Oddychaj głęboko. Wykonuj to ćwiczenie zawsze, kiedy odczuwasz lęk.
 7. Zadzwoń do przyjaciela i poproś, by był przy Tobie, lub by z Tobą porozmawiał przez telefon.
 8. Weź prysznic i świadomie wyobraź sobie, że to proces oczyszczania. Na przykład, złapałeś się na tym, że myślisz z obsesyjnym lękiem o swojej sytuacji finansowej w przyszłości. Energicznie wyszczotkuj włosy, aby oczyścić aurę, następnie weź prysznic i umyj włosy. Wyobraź sobie, że woda oczyszcza Twoje pole energetyczne ze wszystkich niechcianych myśli. Niech zastąpi je światło i pozytywne afirmacje.
 9. Niech ktoś Cię rozśmieszy. Sprawdź czy umiesz wyobrazić sobie sytuację, w której się znalazłeś, jak komedię, jednak bez ośmieszania siebie. Zastanów się, czy nie wypożyczyć komedii na video.
 10. Zrób coś, co sprawi Ci przyjemność.
 11. Skup się na teraźniejszości, potędze Teraz. Przestań żyć przeszłością ("Gdyby wtedy ...") lub przyszłością ("A co będzie, jeśli...").
 12. Wyobraź sobie, że jeśli istnieje emocjonalne połączenie pomiędzy innymi ludźmi, a Twoimi czakrami, to rozluźnia się ono łagodnie i oddala. To pozwoli Ci poczuć się dużo lżej i oczyści aurę ze wszystkich lęków, które nie są Twoje. Bardzo łatwo jest przejąć lęki od innych, nie zdając sobie z tego sprawy, szczególnie jeśli lęk był w nas już wcześniej. Pamiętaj, że nie możesz przejąć niczego, co nie znajduje w Tobie oddźwięku.
 13. Świadomie otocz opieką i troską swoje wewnętrzne dziecko. W efekcie zmieni się postawa ciała, sposób oddychania i wzorce myślowe. Bez względu na to, co robisz, otocz siebie miłością i troskliwą opieką.
 14. Lęk można przekształcić w podekscytowanie. Są to dwie strony tej samej monety. Wyobraź sobie wielki sagan z wodą, która staje się coraz cieplejsza. Zaczyna bulgotać coraz bardziej. W końcu woda zaczyna wrzeć. Co czujesz teraz?
 15. Zdobądź więcej informacji. W niemal każdej sytuacji związanej z lękiem, uzyskanie większej ilości informacji pomaga.
 16. Wyobraź sobie pozytywny rezultat ze wszystkimi szczegółami. Poświęć mu tyle czasu, ile potrzebujesz codziennie podczas medytacji.

  Akceptacja/Obserwacja

 17. Oprócz unikania lęku lub przekształcania go istnieje jeszcze inna możliwość, która polega na tym, by zaakceptować swoje uczucia. Pozwól, by przepływały przez Ciebie jak wiatr. Podziękuj im za to, czego Cię uczą. Stań się bezstronnym obserwatorem. Wyślij miłość swoim lękom. Nie opieraj się im, ani nie próbuj aktywnie ich zmieniać. Zmiana nastąpi samoistnie i naturalnie, kiedy przestaniesz walczyć. Odwołaj się do swojej kreatywności. Narysuj obrazek, skomponuj muzykę, napisz wiersz lub zapisz swoje uczucia w pamiętniku. Pozwól płynąć swojej twórczej energii. Pozwól wypowiedzieć się każdemu głosowi, jaki jest w Tobie, od tego, który wyraża lęk, do tego, który pomaga.

  Przetwarzanie

 18. Poproś o pomoc w snach. Zapisuj je i pracuj z nimi. Załóż, że wszystko w Twoich snach jest częścią Ciebie, nawet jeśli przybiera inne formy. Bądź każdą częścią. Pozwól, by każda część powiedziała jak się czuje i czego pragnie. Pozwól im szczerze rozmawiać między sobą. Zwykle można znaleźć takie rozwiązanie, w którym każda część dostaje to, czego naprawdę pragnie. (Na rynku są książki opisujące jak pracować ze snami- przyp. tłum.).
 19. Unikaj krytykowania siebie w jakikolwiek sposób za wyniki swoich doświadczeń i podejmowanego ryzyka. Nie powinieneś obrażać siebie za to, że się uczysz.
 20. Postaraj się oddzielić od siebie różne emocje, tak abyś wiedział, czy odczuwasz więcej niż jedno uczucie, np. lęk przed lękiem; poczucie winy lub gniew na to, że się boisz. Rozróżnij te uczucia i nazwij je, tak abyś wiedział dokładnie, z czym masz do czynienia. Wówczas walka ustaje natychmiast.
 21. Sprawdź, jakie przekonania doprowadziły do tego, że się boisz. Stwórz afirmacje potrzebne do ich zmiany. Używaj afirmacji, aby skoncentrować się w życiu na tym, czego chcesz, a nie na tym, czego nie chcesz.
 22. Wyobraź sobie, że celowo doprowadziłeś do takiej sytuacji. Czego powinieneś się z niej nauczyć lub co zyskać? Co to za lekcja? W jaki sposób można ją postrzegać jako zdarzenie pozytywne?
 23. Przestań postrzegać siebie jako ofiarę. Musisz zaakceptować sytuację, w której nie otrzymujesz głasków (*)(słów sympatii lub uwagi) za to, że zachowujesz się jak ofiara, lub za to, że używasz takiego zachowania jako wymówki do użalania się nad sobą, usprawiedliwiania swoich czynów lub unikania czegoś. To może być największa zmiana.

  Przestań postrzegać innych jako ofiary. Nadal możesz pomagać, komu tylko chcesz, bez wykorzystywania swojej przewagi. Wyznacz swoje granice osobiste (odnosi się to zarówno do czasu, jak i przestrzeni). Naucz się zdecydowanie mówić: "nie, nie wybieram..." w miarę potrzeby, bez przyjmowania postawy obronnej (historia ofiary) lub bez wyjaśnień.

 24. Pozwól sobie na ryzyko i nie wiń się za to. Podejmij decyzję, by lęk nie był jedyną podstawą, na jakiej podejmujesz decyzję, by coś zrobić lub czegoś nie robić.
 25. Daj sobie każde pozwolenie, którego potrzebujesz, a którego nie uzyskałeś od jakiejś ważnej osoby w dzieciństwie. Aby żyć w szczęściu i zdrowiu potrzebujesz wewnętrznej zgody na to, by istnieć, działać, szanować swoje uczucia, myśleć samodzielnie, czuć się sexy, akceptować własną płeć, popełniać błędy, odnosić sukcesy (i dobrze się z tym czuć), mieć czas i miejsce dla siebie, prosić o pomoc itd., na cokolwiek, czego potrzebuje Twoje wewnętrzne dziecko.
 26. Napisz dialog o myślach i odczuciach dotyczących tego, czego się boisz, w którym wezmą udział wszystkie części Ciebie, włącznie z Twoim Wyższym Ja. Poproś każdą część siebie, by powiedziała, co czuje i czego jej brak. Prowadź dialog dotąd, aż wszystkie części dojdą do porozumienia odnośnie tego, czego pragną. To będzie łatwiejsze, niż się spodziewasz. W każdej z części Ciebie tkwi mądrość, nawet w tych, które jak sądziłeś utrudniają Ci życie. Usiłują one po prostu zwrócić Twoją uwagę na coś ważnego, na jakiś aspekt Twojego Ja, szeroko rozumianego. Nie masz żadnych wrogów wewnętrznych, tylko części siebie, które funkcjonują według przestarzałych instrukcji lub które od dawna trzymają się fałszywych poglądów.
 27. Wyobraź sobie, że jesteś tym, czego boisz się najbardziej, osobą, energią lub symbolicznym przedstawieniem siły, którą oddałeś. Poczuj jak siła wraca do Ciebie poprzez ponowne połączenie się z tą potężną energią, częścią siebie. Najłatwiej zrobić to we śnie, będąc każdą częścią siebie.
 28. Gdy tylko wstaniesz, zapisz trzy strony techniką strumienia świadomości na temat swojego samopoczucia. Pisz odręcznie, a nie na komputerze. Pisz dotąd, aż wszystko zapiszesz. Kompletny opis tej techniki i tego jak działa można znaleźć we wspaniałej książce Julii Cameron The Artist's Way. Najlepiej jest zrobić to natychmiast po obudzeniu, ale można również wykorzystać to ćwiczenie za każdym razem, kiedy czujesz potrzebę wyrażenia jakichś uczuć.
 29. Przywołaj w pamięci moment, kiedy czułeś się mocny i szczęśliwy. Wzmocnij to wspomnienie. Zanurz się w nie. Następnie pozwól, by ta moc i szczęście pozwoliły Ci spojrzeć z nowej perspektywy na obecną sytuację.
 30. Przypomnij sobie swoje przeszłe sukcesy i osiągnięcia. Wypisz je, doceń siebie i poczuj miłość do siebie samego za to, co zrobiłeś.

VI. Ogólne informacje na temat lęku

Powszechna prawda, że wszyscy jesteśmy wspaniałymi, świetlistymi istotami i potężnymi twórcami, nie jest łatwa do przełknięcia, kiedy czujesz się jak ofiara. Być może będziesz musiał potraktować jak hipotezę myśl, że tworzysz swoja własną rzeczywistość, będziesz musiał oswoić się z nią i po prostu odkryć, na podstawie doświadczeń i eksperymentów, jak wielką siłę posiadasz. Właśnie od tego w co wierzysz i od tego na czym się skupiasz zależy, co pojawi się w Twoim życiu. To najważniejsze, co musisz zrozumieć.

Jeśli zaakceptowałeś zasadniczy pogląd, że możesz stworzyć to, co chcesz, ale nie wiesz, w jaki sposób to zrobić, możesz skorzystać z książki Torayi Ayres Manifestation.

Prawda jest taka, że proces uwalniania się od lęku, to kwestia rezygnacji z postawy ofiary i opanowanie sztuki świadomego tworzenia własnych myśli. Jeśli obawiasz się jakiegoś wydarzenia w przyszłości, to sprawdź, na czym skupiłeś się wewnętrznie. Możesz zapobiec wydarzeniu, którego nie chcesz, skupiając się na tym, czego chcesz. Skoncentruj się na czymś innym. Jeśli nie jesteś pewien, czego chcesz, ale wiesz dokładnie, czego nie chcesz, poproś Wyższe Ja o pomoc i wykonaj ćwiczenia zawarte w niniejszym tekście. Sytuacja tego rodzaju oznacza, że istnieje potrzeba uleczenia emocji. Na ścieżce duchowej powinieneś podążać za głosem tego, co Cię interesuje i pasjonuje. Jeśli nie jesteś w kontakcie ze swoimi uczuciami, potrzebny Ci jest jakiś rodzaj uzdrowienia emocjonalnego, byś dopuścił je do swojej świadomości. Najlepiej będzie zwrócić się do kogoś o pomoc, na swej ścieżce ku spełnieniu.

Lęk jako poczucie oddzielenia

W swej istocie lęk spowodowany jest poczuciem oddzielenia od życia i ducha, w którym wszystko, co przejawia się w sposób fizyczny i niefizyczny, jest Jednością. Od tej reguły nie ma wyjątków. Naucz się zwracać uwagę na to poczucie oddzielenia, czy to od ludzi, czy natury, czy Boga lub ducha. Aby być wolnym od lęku, musisz być gotów na to, by dopuścić do swego umysłu różne przekonania i koncepcje. To poczucie oddzielenia jest fałszywym przekonaniem, ale takim, którego możesz się pozbyć. Jako że Ziemia wchodzi w wyższe wibracje, wszyscy oczyszczamy się i robimy miejsce na światło, miłość i zaufanie. Czasami to oczyszczanie może przyjąć formę choroby.

Lęk przed własną mocą, lęk przed oświeceniem

Marianne Williamson przypomina nam w cytacie często przypisywanym Nelsonowi Mandeli, że: "Najbardziej boimy się tego, że jesteśmy potężni ponad miarę, a nie tego, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. To nasze światło, a nie nasza ciemność przeraża nas najbardziej."

Lęk przed brakiem miłości lub światła

Lęk nadchodzi, kiedy zapominasz o tym, że światłość jest tysiąckroć mocniejsza od ciemności. Zaś miłość jest najpotężniejszą siłą we Wszechświecie. Jeśli próbujesz rozwiązać jakiś problem w sposób, w którym nie czuje się miłości, np. przez to, że nie kochasz siebie, lub przez to, że komunikujesz się z innymi w taki sposób, prawdopodobnie będziesz odczuwał lęk. Dzieje się tak, ponieważ zdradzasz siebie. Jeśli wzbraniasz się przed tym, by spojrzeć na ciemną stronę danej sytuacji, będziesz czuł lęk. Ten rodzaj lęku pojawia się, kiedy zmierzasz wprost ku nieznanemu, pragnąc zobaczyć i poznać to, co tam się znajduje. Sercem nieznanego jest światło, nawet jeśli musisz przejść przez ciemność, by je odnaleźć. "Choćbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. Twój kij i Twoja laska są tym, co mnie pociesza." (Psalm 23)(**)

Lęk spowodowany oddaniem swojej siły

Stań się świadomy każdej części siebie, której siłę oddałeś, czy to innej osobie, czy innej płci, rządowi, religii, filozofii, istotom pozaziemskim, lub karcie kredytowej! Jesteś niezależną istotą, odpowiedzialną za to, co tworzy. Masz dostęp do nieograniczonej siły, miłości i mądrości. W czasie, w którym żyjesz tu na Ziemi, jesteś w trakcie procesu integrowania wszystkich swoich części w jedność. Ta potężna istota, którą jesteś, może żyć bez wysiłku i walki.

Lęk spowodowany przyjęciem negatywnych lub ograniczających przekonań

Lęk może być spowodowany brakiem wiary w siebie. Może wynikać z tego, że postrzegamy innych jako potencjalne ofiary (nie ufając boskości, która jest w nich), że obawiamy się utraty, że zapominamy o tym, iż w szerszej perspektywie Bóg jest we wszystkim, że nie wyznaczamy granic osobistych itd.

To wszystko są przykłady tego, co dzieje się, kiedy przyjmujemy negatywne lub ograniczające poglądy różnego rodzaju. Wydaje się, że w tej sferze życia lęku nie da się uniknąć. "Dowody" na to znajdą się w Twoim umyśle, lecz zapomniałeś, że "dowody" te zostały zebrane już po tym, jak zacząłeś postrzegać siebie lub świat w jakiś sposób, zwykle już w dzieciństwie, być może nawet w poprzednim życiu. Można to zmienić, zmieniając punkt widzenia. Lęk, w 99 przypadkach na 100, wywołany jest sposobem, w jaki myślisz i tym, w co wierzysz, a nie rzeczywistym zagrożeniem, znajdującym usprawiedliwienie w sytuacji zewnętrznej.

Wyjątkiem są sytuacje, w których masz do czynienia z czymś, co już zostało wprawione w ruch dzięki Twoim poglądom lub wcześniejszemu porozumieniu zawartemu na poziomie duszy, względnie przez to, na czym aktualnie skupia się Twoja świadomość. W takiej sytuacji musisz pamiętać, że Twoja siła zawsze jest w Teraz(niejszości) i że możesz zmienić każde wydarzenie, zmieniając swoje samopoczucie (np. przez głęboki oddech i skoncentrowanie się na czymś innym), co automatycznie skieruje Twoje doznania i doświadczenia na nowe tory.

Powyższe stwierdzenie odnosi się do doświadczeń związanych z uprowadzeniem przez istoty pozaziemskie, ale również doświadczeń każdego innego rodzaju. Więcej informacji na temat tego, jak radzić sobie w przypadku powtarzających się doświadczeń tego typu, można znaleźć w książce Lyssy Royal Visitors From Within. (http://www.spiritweb.org/Spirit/lyssa-royal.html). Należy zwrócić uwagę na coraz większą ilość książek napisanych przez osoby, którym udało się przejść z etapu lęku do etapu miłości w ich kontaktach z istotami pozaziemskimi. Przykładem jest książka Joy Gilbert It's Time To Remember.

Coś, co widzieliśmy w negatywnym świetle, można zobaczyć na nowo w pozytywnym.

Każdy z nas ma możliwość oraz jest odpowiedzialny za to, by kontrolować nie świat zewnętrzny, ale wewnętrzny. To odnosi się do tego, na czym skupiasz uwagę, co myślisz, w co wierzysz, o czym marzysz. W taki właśnie sposób tworzysz swoją własną rzeczywistość. Nie możesz ani kontrolować uczuć, myśli lub czynów innych ludzi, ani nie ciąży na Tobie ta odpowiedzialność.

Oznacza to, że pokusa, by manipulować innymi lub kontrolować wydarzenia w świecie zewnętrznym, opiera się na lęku oraz na tym, że błędnie określasz źródło swojej siły. Zmian, których pragniesz, nie można wprowadzać poprzez taką manipulację.

Nie jesteś odpowiedzialny za to, by inni czuli się dobrze. Jednak, automatycznie poczują się oni lepiej, kiedy weźmiesz odpowiedzialność za swoje pozytywne emocje i wyrazisz je. Z drugiej strony, nie będziesz czuł się dobrze, jeśli celowo zrobisz coś, co zrani lub sprowokuje innych. A takie działania prowokują podobne działania ze strony innych osób zgodnie z prawem, że podobne przyciąga podobne.

Zawsze jesteś odpowiedzialny za swoje intencje, dobre czy złe, świadome czy nieświadome. Na Tobie spoczywa odpowiedzialność, by znaleźć i wyrażać swoje szczęście, które jest nieodłączną częścią Ciebie. Nie możesz zrzucić tej odpowiedzialności na nikogo innego.

Inni ludzie nie mają takiej mocy, by sprawić, że poczujesz się dobrze lub źle, dopóki sam im tej mocy nie dasz. W procesie leczenia wewnętrznych ran, które sprawiają, że sarkazm i złośliwe uwagi innych ranią Cię, masz wybór pomiędzy przemyślaną decyzją, a spontaniczną reakcją. Niemowlaki, małe dzieci i osoby starsze łatwo zranić, ponieważ są zależne od innych.

Jest w Tobie bezgraniczna radość, obfitość, miłość, wiedza i kreatywność, będące wyrazem Twojej boskości. Nigdy nie jesteś sam. Oprócz swojej siły osobistej, zawsze możesz liczyć na pełną miłości pomoc swojego Wyższego Ja lub innych mądrych istot niematerialnych. Innymi słowy, od Ciebie zależy czy będziesz szczęśliwy, czy nie, i czy poprosisz o pomoc, kiedy jej potrzebujesz. Pamiętaj, ludzie często wybierają naukę poprzez cierpienie, a lęk to często zastygłe podekscytowanie!

Podsumowanie

Pamiętaj o czterech rzeczach:

 1. Wszystko, co dzieje się wokół Ciebie jest odbiciem Twojego wewnętrznego życia. Tylko poprzez zmianę wewnętrzną możesz coś zmienić w swoim otoczeniu. Zmień swe wnętrze, zanim zmienisz coś w świecie zewnętrznym.
 2. Istnieje tylko Teraz. Sposób, w jaki postrzegasz swoje przeszłe i przyszłe doświadczenia, bierze się z teraźniejszości. Skoncentruj całą swoją energię na Teraźniejszości. Właśnie w niej masz moc uzdrowienia, zmiany i tworzenia. Czy jest się czego obawiać właśnie w tym momencie?
 3. Pamiętaj o Jedności. Wszyscy i wszystko jest częścią Ciebie, a Ty jesteś częścią ich. Wysyłaj bezwarunkową miłość, światłość i akceptację dozorcy, inkasentowi, rozzłoszczonemu partnerowi, wirusom w swoim ciele, lub czemukolwiek, co pojawi się w Twoich snach. Wszystkie one odzwierciedlają część Twojej świadomości, inaczej bowiem nie pojawiłyby się w Twoim życiu. Naucz się rozmawiać z nimi, po to by zrozumieć, jaką rolę odgrywają w Twoim życiu.
 4. Pamiętaj o Miłości. Tajemnica życia tkwi w tym, by nauczyć się kochać każdą cząstkę siebie. To znaczy cały świat, a potem cały Wszechświat. Miłość, pozwalanie sobie na uczucia i akceptowanie ich automatycznie prowadzi Cię i zmienia Twoje związki oraz sposób, w jaki się przejawiają.

Największa tajemnica wolności od lęku to otwarcie serca na całkowite poddanie się Wyższemu Ja, nauczenie się absolutnego zaufania.

Sekretem tego, by poczuć się wolnym i oswobodzić się z lęku, jest odzyskanie mocy, spojrzenie z szerszej perspektywy, wejście w wyższe wibracje, poddanie się przewodnictwu swojego Wyższego Ja, które jest nam ofiarowane w każdym momencie, oraz nauczenie się, jak postrzegać sytuację w taki sposób, w jaki nasze Wyższe Ja mogłoby ją postrzegać.

Bez względu na to, co się dzieje, bądź optymistą i wierz w to, że możesz odnaleźć spełnienie; bez względu na to, co się dzieje, Duch daje Ci wszystko, byś czuł się spełniony. Wszystko będzie dobrze.

Z Torayą Ayres (aka Carly Ayres) można się skontaktować pod adresem toraya_ayres@yahoo.com


(*) Głask - pojęcie z psychologii. Jest to każdy akt zwrócenia na kogoś uwagi. Odezwanie się, spojrzenie, uśmiech itp. Zauważenie czyjejś obecności. Jest to niezbędne dla funkcjonowania człowieka, który jest stworzeniem społecznym. Brak głasków powoduje rodzaj choroby sierocej. (Przyp. tłum.)

(**)Tłuamczenie z Biblii Tysiąclecia; Ps 23.4

AstralDynamics - www.new-ad.pl