04 - Wyobrażenie dotyku (TI)

 

Wyobrażenie dotyku (TI)

Wyobrażanie dotyku (ang. Tactile Imaging, w skrócie TI) jest aktywnym wykorzystywaniem świadomości ciała w celu bezpośredniej stymulacji i manipulacji ciałem energetycznym w sposób kontrolowany. TI jest prostym do nauczenia i wykonywania rozszerzeniem MBA. Kiedy świadomość ciała jest skupiona na określonym miejscu i jeżeli nada się temu punktowi świadomości ruch, to ten ruch będzie w tym miejscu stymulował ciało energetyczne. Kiedy ten ruch jest dokonywany w miejscu podstawowego lub drugorzędnego ośrodka energii (głównej lub mniejszej czakry), to ośrodek ten będzie bezpośrednio stymulowany. Przy takim podejściu pojedyncze ośrodki mogą być wskazane i stymulowane w sposób silny i dynamiczny.

Używanie wyobrażenia dotyku

Ćwiczenia wyobrażania dotyku różnią się w niewielkim stopniu od prostszych ćwiczeń MBA podanych wcześniej, gdzie świadomość ciała jest przemieszczana na skórze z jednego miejsca do drugiego. Jedyną różnicą jest to, że twój punkt świadomości ciała jest często skupiony na specyficznym obszarze i różnorodne, powtarzane działania świadomości ciała używane są do dalszej stymulacji tego obszaru.

 

 • Wskazówka:
  Skup samą świadomość ciała na określonym obszarze i staraj się nie używać oczu (chyba, że musisz). Jednakże wielu ludzi dochodzi do wniosku, że nie potrafi nauczyć się technik TI bez używania oczu do skupiania uwagi. Rób to, co jest konieczne tak długo, jak to potrzebne, ale staraj się zaprzestać używania oczu tak szybko, jak jest to możliwe. Wiele bardziej zaawansowanych ćwiczeń i technik, które pojawią się później w tym podręczniku nie pozwalają na używanie oczu ani na jakąkolwiek inną formę wskazywania i akcentowania.

 

Najlepszym sposobem nauczenia się wyobrażania dotyku jest praktyka. Połóż ręce wygodnie na nogach, bądź też na oparciach fotela, spód dłoni do dołu, a palce lekko rozsunięte. Zamknij oczy i zrelaksuj się, następnie przenieś swój punkt świadomości do podstawy swojego prawego kciuka (górna część palca). W każdym stawie kciuka znajduje się ważny drugorzędny ośrodek energii (mała czakra) i teraz jeden z nich będziemy stymulować. Większość ludzi czuje jeden z ośrodków na kciuku wyraźnie aktywnym za pierwszym razem, gdy nad nim pracują.

Miejsce, nad którym należy najpierw pracować, to górna część stawu kciuka, gdzie kciuk łączy się z ręką. Jeśli masz problem ze znalezieniem tego stawu (drugi od paznokcia), to zegnij swój kciuk równocześnie naciskając na ten staw pozostałymi palcami, aż będziesz w stanie go wyczuć. Lekko podrap ruchem okrężnym (mniej więcej 1,5 cm średnicy) miejsce na szczycie stawu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w celu zaakcentowania go swoją świadomością. Powoli śledź opuszką palca tę samą okrężną ścieżkę, podążając za tym dotykiem punktem swojej świadomości. Ten punkt dotyku musi stać się twoim punktem świadomości. Kontynuuj to działanie, aż będziesz pamiętał dokładnie to uczucie krążącego ruchu i będziesz potrafił odtworzyć to działanie samym punktem świadomości.

Poczuj swoim punktem świadomości mrowienie na górnej części stawu. Odtwórz i poczuj ten okrężny ruch pod skórą. Przesuwaj po tym obszarze swój punkt świadomości małym okrężnym ruchem zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak jakbyś pobudzał ten obszar czubkiem nieistniejącego ołówka lub palcem świadomości. Skoncentruj się i poczuj to działanie, kontynuując ten ruch samą świadomością ciała. Kontynuuj pobudzanie tego ośrodka wykonując około jednego lub dwóch okrążeń na sekundę. Po krótkiej chwili to działanie dostanie swojego własnego momentu, stanie się wówczas prawie automatycznym i będzie wymagało bardzo mało wysiłku do jego kontynuacji.

Po chwili (od kilku sekund do kilku minut przy pierwszej próbie) powinieneś zacząć odczuwać miejscową ociężałość lub nacisk, bądź też mrowienie, pulsowanie lub łaskotanie wewnątrz kości lub też odrętwienie w stawie twojego kciuka. To odczucie wskazuje, że ten ośrodek energetyczny został pomyślnie pobudzony do wzmożonej aktywności. Jak tylko to poczujesz, natychmiast przejdź do następnego ćwiczenia. Jeśli po paru minutach nic nie poczujesz, mimo wszystko idź do następnego ćwiczenia.

Zmień sposób działania punktu świadomości i poruszaj nim tak, jakbyś szczotkował pędzlem, do góry i w dół, poprzez cały prawy kciuk, zaczynając tuż pod stawem, kończąc tuż nad czubkiem paznokcia. Poruszaj swoim punktem świadomości w przód i w tył przez ten obszar. W ten sposób stymulujesz cały kciuk, włączając w to wszystkie znajdujące się tam mniejsze ośrodki energii. Kiedy tak robisz, poczuj ten ruch szczotkowania w całym kciuku. Odczucia, które być może czułeś wcześniej, teraz będą silniejsze i rozszerzone na cały kciuk, ponieważ coraz więcej małych ośrodków energii jest pobudzanych do wzmożonej aktywności.

   

 • Powtórz powyższe dwa ćwiczenia na kciuku lewej dłoni.

   

   

 • Powtórz powyższe dwa ćwiczenia na dużych palcach u nogi, każdy z osobna.

   

Wskazówki do stymulacji TI

Często po jednej stronie ciała znajdują się nieaktywne drugorzędne ośrodki energii, lecz rzadko po dwóch stronach. Jeżeli nie czujesz nic w trakcie wykonywania tych ćwiczeń przez kilka minut, przejdź do następnego ćwiczenia. Podczas gdy odczucia przemieszczania się energii są z reguły odczuwalne dla większości ludzi, niektórzy mogą nic nie czuć, ale są to raczej rzadkie przypadki.

Brak odczuć po prostu wskazuje, że ciało energetyczne jest w tym obszarze z pewnego powodu zablokowane lub nieaktywne. W tym przypadku proszę kontynuować te wszystkie wstępne ćwiczenia najlepiej jak można. Nadal stymulujesz ciało energetyczne, nawet jeśli nic nie czujesz. Na tym etapie ważniejszym jest, aby nauczyć się ćwiczyć te techniki, niż aby odczuwać ich działania. Niektóre z ćwiczeń, podanych później w tej książce, są zaprojektowane tak, aby odnawiać nieaktywne obszary i aby usuwać blokady energetyczne. Kiedy zostaną już uaktywnione, odczucia ruchu energii będą odczuwalne silniej i z większą łatwością. Gorący prysznic lub kąpiel przed ćwiczeniami także może pomóc. To nie tylko relaksuje ciało fizyczne i oczyszcza skórę, ale także zwiększa przepływ energii przez ciało energetyczne.

Mrowienie na skórze, spowodowane drapaniem jej dla zaakcentowania wskazanego obszaru, nie jest przyczyną odczuć ruchu energii. Można to sprawdzić powtarzając powyższe ćwiczenia na środku przedramienia lub bicepsa, gdzie nie ma większych drugorzędnych ośrodków energii. Działania w tym miejscu nie spowodują odczuwania jakichkolwiek ruchów energii. Alternatywnie, spróbuj tego samego ćwiczenia na innym małym ośrodku energii, ale bez drapania. To ruch skupionego punktu świadomości ciała poprzez ciało energetyczne, w miejscu ośrodka energetycznego lub miejsca koncentracji portów wymiany energii sprawia, że energia przemieszcza się, a to powoduje pojawienie się tych odczuć. Niektóre z ćwiczeń podanych później nie pozwalają na jakikolwiek rodzaj ręcznego wskazywania, jak: drapanie, pocieranie, ale odczucia ruchów energii nadal będą występowały.

Ręce świadomości

Najbardziej naturalnym sposobem na używanie punktu świadomości jest odczucie, że ma się wyimaginowaną parę rąk. Ręce świadomości są głównymi zakończeniami wyobrażania dotyku, zwłaszcza gdy chodzi o wznoszenie energii. To są potężne narzędzia świadomości i w miarę postępów staniesz się coraz bardziej do nich przyzwyczajony. Będziesz używać swoich rąk świadomości na wiele sposobów: do wznoszenia energii, do oczyszczania blokad i do manipulowania wieloma różnymi ośrodkami energii. Już zacząłeś używać tych rąk w powyższych ćwiczeniach. Wkrótce nauczysz się, jak używać ich na większych obszarach i na kilka innych praktycznych sposobów związanych z energią.

Ręce świadomości są przedłużeniem aktywnej świadomości ciała. Masz lewą i prawą rękę świadomości. Podczas gdy same ramiona świadomości są jako takie nie istotne, każda dłoń jest związana z inną półkulą mózgu. Z tego powodu jedna dłoń świadomości jest zazwyczaj trochę słabsza od drugiej, zależnie od tego, która strona mózgu jest dominująca. Praca z dłońmi świadomości jest bardzo progresywna. Im częściej się ich używa, tym łatwiej to przychodzi i tym silniejszymi i zręczniejszymi się stają.

Ćwiczenie z dłońmi świadomości

Następne ćwiczenie demonstruje, jak energia jest wznoszona, pobierana lub nabierana dłońmi świadomości. Siedząc lub leżąc wygodnie, zamknij oczy i zrelaksuj się. Weź obie dłonie świadomości do swojej lewej stopy tak, jakbyś ją trzymał. Możesz podrapać lub potrzeć górę lewej stopy i powyginać nią trochę, aby ją najpierw zaakcentować - to ułatwi ćwiczenie. Przeciągnij swoje dłonie świadomości wzdłuż lewej stopy, do kostki, potem powoli przez całą nogę, do góry. Przemieszczając dłonie świadomości, poczuj całą nogę w środku i na zewnątrz. Przeciągaj swoje dłonie świadomości przez łydki, kolano, udo aż do biodra. Kiedy dotrzesz do biodra, przerzuć swoje dłonie świadomości z powrotem do palców u nogi i powtarzaj ten ruch w górę - ruch wznoszenia energii. Nie przesuwaj swojej świadomości z powrotem w dół nogi. Powtarzaj ten ruch w kółko, każdy ruch niech trwa kilka sekund, czując całość swojej nogi za każdym razem. Ten ruch zmusza energię do wpłynięcia w twoją stopę i dalej w twoją nogę. Możesz odczuwać pewne wrażenia, jak: lekkie mrowienie, pulsowanie, ciepło, chłód, nacisk, ociężałość lub nawet łaskotanie odczuwalne wewnątrz kości. Te odczucia mogą być niewiarygodnie silne u niektórych osób.

 • Powtórz powyższe ćwiczenie na prawej nodze.

Dzielenie świadomości

Dzielenie świadomości jest w miarę proste do wykonania. Jako przykładowe ćwiczenie: uchwyć swoimi dłońmi świadomości i poczuj obie stopy w tym samym czasie (po ich zaakcentowaniu), czując każdą z nich w innej dłoni świadomości. Przeciągnij energię poprzez obie stopy i wyżej, poprzez obie nogi w tym samym czasie, dokładnie tak, jak robiłeś to w poprzednim ćwiczeniu, powtarzaj ten ruch. Twoja świadomość podzieli się całkiem łatwo i z odrobiną praktyki będziesz w stanie robić to bez wysiłku. Jeżeli jednakże masz kłopoty z dzieleniem świadomości, pracuj jednocześnie tylko na jednym obszarze lub kończynie, aż poczujesz, że dzielenie świadomości przychodzi Ci już łatwiej.

   

 • Kiedy nabędziesz odrobinę praktyki w dzieleniu świadomości, zwiększ tempo ruchu wznoszenia energii, aż będziesz w stanie przeciągnąć swoją świadomość w górę obu nóg jednocześnie w ciągu dwóch, trzech sekund, od stóp do bioder, cyklicznie powtarzając ten ruch.

   

   

 • W trakcie wznoszenia energii w obu nogach, wyobraź sobie i poczuj, że obmywasz lub nabierasz gąbką wodę, poprzez całość obu nóg, swoimi dłońmi świadomości. Wyobraź sobie, że każda z twoich dłoni świadomości trzyma dużą gąbkę i że nabiera nimi wodę w górę twoich nóg. Woda próbuje spływać z powrotem na dół, ale wysiłek skupionej świadomości i koncentracji zmusza wodę (energię) do wznoszenia się. Ta technika pozwoli twoim dłoniom świadomości lepiej poczuć i chwycić energię, co zwiększa efektywność ruchu wznoszenia energii.

   

   

 • Korzystniejsze jest efektywne używanie jednego punktu świadomości ciała (jednego ruchu świadomości) w pierwszych ćwiczeniach niż być zdolnym dzielić świadomość. Jeśli zatem masz problemy z podzieleniem świadomości, skup się na używaniu obu dłoni razem, pracując tylko na jednej części ciała jednocześnie, aż dzielenie świadomości nie będzie stanowiło dla ciebie większego problemu.

                   
AstralDynamics - www.new-ad.pl