www.astraldynamics.pl - portal - forum
piątek, 19 września 2020
» Strona główna   » Działy   » Odsyłacze   » Do pobrania   » Czat   » Szukaj  
Newsletter

E-mail:

Losowy cytat:

Być artystą i mieć własny świat twórczy, znaczy na morzu wypadków nosić swą przystań ze sobą.

» Henryk Elzenberg09-Moduł dziewiąty - Niższe poziomy świadomości
Jesteś w: Działy » Rozwój duchowy » John Davies - Jak być szczęśliwym?

Moduł dziewiąty: Niższe poziomy świadomości

Żaden konkretny poziom świadomości nie jest ani odpowiedni ani niewłaściwy, ani dobry ani zły. Z punktu widzenia świadomości jesteś na swojej ścieżce rozwoju dokładnie w tym punkcie, w którym masz teraz być. Jednakże, fakt, iż w ramach rozwoju osobistego zainteresowałeś się niniejszym kursem, wskazuje na to, że nadszedł czas, abyś wszedł na wyższe poziomy świadomości i zrozumienia. Aby przygotować się na pobyt w miejscu, do którego zmierzasz, musisz widzieć gdzie już byłeś – ponieważ wiedzieć to rozumieć.

Brak poczucia bezpieczeństwa i ego pełne lęku

Aby dowiedzieć się, co daje nam poczucie bezpieczeństwa, musimy przyjrzeć się temu, co nam je odbiera. Brak poczucia bezpieczeństwa to kamień węgielny, na którym ego wznosi swoją Fortecę Lęku. Brak poczucia bezpieczeństwa jest równoznaczny z doświadczaniem lęku. Lęk ten bezpośrednio bierze się z tego, iż ego czuje się odizolowane i odseparowane od świata zewnętrznego. Pamiętasz jak bezpiecznie czułeś się w dzieciństwie w kojącym uścisku w ramionach swojej matki? Ona dbała o ciebie. Jej obecność zapewniała ci poczucie bezpieczeństwa. Pamiętasz ten bardzo trudny pierwszy dzień w szkole? Kiedy musiałeś rozstać się z mamą, straciłeś poczucie bezpieczeństwa i bałeś się. Ale potem poznałeś mnóstwo nowych kolegów, z którymi mogłeś się bawić. Nie czułeś się już wyobcowany — twoje poczucie bezpieczeństwa zwiększyło się. Ego pilnuje, abyśmy poczucie braku bezpieczeństwa z dzieciństwa nieśli ze sobą także w dorosłym życiu, ponieważ dzięki temu może nam dyndać przed nosem marchewką poczucia bezpieczeństwa — co pozwala mu nieustannie kontrolować nas. 

 “Pozwól mi zajmować się tym dzieckiem do chwili, gdy skończy siedem lat, a ja dam ci (zaprogramowanego) człowieka

Twój brak poczucia bezpieczeństwa to skutek programów ego, które przejąłeś od innych uzależnionych osób, zanim dojrzałeś fizycznie i mentalnie. Rodzice, krewni, nauczyciele – każdy z nich mógł przyczynić się do tego, że w sytuacji, która jest dla ciebie wyzwaniem reagujesz lękiem i zagubieniem. A oto kilka innych uzależniających programów, które być może znasz; “Najpierw uderz, dopiero potem zapytaj”... “W życiu trzeba iść po trupach”... “Każdy sobie rzepkę skrobie”... “Zawsze musisz być najlepszy”... “Najlepszą obroną jest atak” ...”Wszyscy kochają zwycięzców.”

Wybieganie myślą w przeszłość lub w przyszłość

Brak poczucia bezpieczeństwa wielu z nas odbiera radość życia w tu i teraz, przez to, że nieustannie martwimy się o przyszłość. Dręczymy się z jej powodu, ponieważ opieramy się na tym, co zdarzyło się w przeszłości. “Muszę sobie zapewnić bezpieczne gniazdko w przyszłości. Wujek Bill tego nie zrobił i proszę, co mu się przytrafiło.” Tak jesteśmy pochłonięci oglądaniem się wstecz i w przód, że nie poznajemy radości, której możemy doświadczyć właśnie tu i teraz.

POZIOM BEZPIECZEŃSTWA

Poziom bezpieczeństwa znajduje się na samym szczycie fortecy ego, jest to poziom świadomości, na którym jesteśmy bardzo samotni. Kiedy walczysz o to, co postrzegasz jako gwarancję swojego bezpieczeństwa, jesteś bardziej odizolowany od innych niż na jakimkolwiek innym poziomie. Kiedy pochłania cię kwestia własnego bezpieczeństwa, nieświadomie będziesz traktować innych jako narzędzia do zapewnienia sobie tego bezpieczeństwa. Ta osoba, bez której nie możesz żyć staje się twoją żywą tarczą ochronną. Postrzegamy innych przez pryzmat pełnego lęku ego i traktujemy ich jak wrogów, z którymi musimy walczyć, bo zagrażają naszemu bezpieczeństwu.

POZIOM ZMYSŁÓW

Kolejny głębszy poziom fortecy to poziom zmysłów. Wyobraźmy sobie, że w twojej świadomości działa program, który sprawia, że pragniesz zmysłowego seksu. Jeśli potrzeba seksualna zostanie zaspokojona, doświadczysz krótkotrwałej przyjemności. Udało ci się zaspokoić potrzebę niższego rzędu, powstałą na skutek żądań i programów z poziomu zmysłów będącego częścią świadomości niższego rzędu.
Jeśli jednak przyjemność zostanie ci odmówiona, ego może podsunąć ci poczucie rozczarowania i odrzucenia — uzależniające emocje z poziomu bezpieczeństwa. Być może doświadczysz żalu i gniewu - nałogów z poziomu władzy będącego częścią niższych poziomów świadomości.

POZIOM WŁADZY

To trzeci poziom fortecy. Działając z poziomu władzy, ego stawia żądania dotyczące tego, jaki powinien być świat oraz zachowanie innych. Podaje powody, dla których ty masz „rację”, a ktoś inny się „myli”. Na poziomie władzy, ego promuje i przejawia mentalność typu „ja przeciwko nim”, ponieważ uważa, że leży ona w twoim najlepiej pojętym interesie, jeśli chcesz zachować kontrolę.

Krytyka, która wyzwala reakcję

Sposób myślenia charakterystyczny dla poziomu władzy skłania cię do reagowania gniewem, gdy ktoś ośmiela się krytykować cię. Jeśli jesteś w stanie działać z wyższego poziomu świadomości, ego wyciszy się i będziesz sam mógł zdecydować jak zareagujesz. Poczucie, że jesteśmy kochani i akceptowani daje nam o wiele więcej spełnienia, niż to, że „mamy rację”. Kłótnia przy każdej okazji, by przekonać innych o swojej wyższości oznacza po prostu, że działasz według uzależniającego programu ego z poziomu władzy będącego częścią niższych poziomów świadomości.

Manipulator

Kiedy kochasz kogoś tylko wtedy, gdy jego zachowanie pasuje do twoich uzależniających programów, traktujesz go jak przedmiot, którym można manipulować. Działasz wówczas z poziomu władzy.

Rozdrażnienie i urazy

Rozdrażnienie pojawia się, gdy uważamy, że ktoś nas zawiódł w jakiś sposób — spóźnił się, nie zadzwonił, ubrał się zbyt elegancko, albo niechlujnie, nie zachował się zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Urazy pojawiają się, gdy staramy się wyjaśnić komuś, co myślimy i jak się czujemy a osoba ta najwyraźniej lekceważy nas. Zarówno rozdrażnienie jak i urazy to skutek uzależniających programów ego działających na poziomie władzy, będącym niższym poziomem świadomości.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11ˆˆˆ góra


Copyright © 2001-2013 Portal AstralDynamics, Wszelkie prawa zastrzeżone
Uwaga: Redakcja AD nie ponosi odpowiedzialności za opinie użytkowników przedstawione na forum.
Mapa strony, Ostatnio szukane, Powered by Vegan CMS, Pozycjonowanie stron, Design by halley
Liczba osób na czacie: - Wejdź na czat