www.astraldynamics.pl - portal - forum
niedziela, 07 marca 2021
» Strona główna   » Działy   » Odsyłacze   » Do pobrania   » Czat   » Szukaj  
Newsletter

E-mail:

Losowy cytat:

Być nikim - to w gruncie rzeczy przywilej.

» Simone de Beauvoir11 Informacje o prawach autorskich
Jesteś w: Informacje i ogłoszenia

Kochani,

Otrzymałam ostatnio informację o publikowaniu materiałów z naszej strony w innym serwisie. Zajrzałam pod podany mi adres i okazało się, że strona, o której mowa niemal w całości została stworzona z tekstów z AD. Autor nie tylko nie zapytał o zgodę, ale też nie napisał ani słowa o tym, skąd wziął tekst. Aby sprawdzić czy takich przypadków jest więcej wrzuciłam kilka tytułów na wyszukiwarkę i okazało się, że większość naszych tekstów krąży sobie gdzieś po sieci. Co mnie zaskoczyło, to ogromna skala tego zjawiska. Jest to na tyle powszechne, że gdybym chciała z tym powalczyć, byłaby to walka z wiatrakami. Szczególnie jednak oburza mnie to, że na wielu z tych stron nie ma nawet śladu informacji o źródle tekstu (czyli portalu AD), czy autorze tłumaczenia (jak np."Traktat o projekcji astralnej" w tłumaczeniu Alexa). Oczywiście próżno też szukać informacji o prawach autorskich. W trakcie poszukiwań okazało się, że nie tylko ta jedna strona, o której wspomniałam na początku, w całości lub niemal w całości składała się z materiałów z AD.

Z jednej strony cieszy mnie to, że nasze materiały okazują się na tyle interesujące, że aż tyle osób zamieszcza je u siebie; w końcu po to powstało AD, żeby osoby zainteresowane miały dostęp do materiałów. Jednak nie ukrywam, że trudno mi jest zachować spokój, gdy widzę jak wykonywane w wolnym czasie, za darmo, dla idei tłumaczenia zamieszczane są gdzie indziej bez żadnej wzmianki o źródle tekstu i oczywiście bez zgody oraz wiedzy AD. A już wręcz absurdalna sytuacja, na którą trafiłam szperając po tych stronach, polegała na tym, że autor jednej ze stron umieścił nasz "Traktat" bez podania źródła, bez podania autora tłumaczenia, bez linku do nas i uwaga! sam zastrzegł sobie prawa autorskie!

Skala  tego zjawiska sprawia, że postanowiłam z nim nie walczyć, szkoda mi czasu, wolę go poświęcić na wykonanie kolejnych tłumaczeń lub odpoczynek.Chciałam jednak uświadomić osoby, które bez pozwolenia dysponują tekstami AD, że to, co robią, jest nielegalne, ale co ważniejsze jest to NIEETYCZNE, NIEUCZCIWE i OBURZAJĄCE. A już absolutnym minimum którego można by oczekiwać (niestety tylko teoretycznie) jest przynajmniej podanie linka do AD wraz z informacją, że właśnie stąd tekst został skopiowany.

Polityką AD od samego początku było niepowielanie informacji już opublikowanych w internecie oraz nienaruszanie prawa autorskich innych osób. Pozostaje mi jedynie mieć nadzieję, iż trzymając się tych zasad, może damy jakiś przykład tym autorom stron, których twórcza inwencja sprowadza się w całości jedynie do używania klawiszy Ctrl+C oraz Ctrl+V.

INDYGO
ˆˆˆ góra


Copyright © 2001-2013 Portal AstralDynamics, Wszelkie prawa zastrzeżone
Uwaga: Redakcja AD nie ponosi odpowiedzialności za opinie użytkowników przedstawione na forum.
Mapa strony, Ostatnio szukane, Powered by Vegan CMS, Pozycjonowanie stron, Design by halley
Liczba osób na czacie: - Wejdź na czat