www.astraldynamics.pl - portal - forum
niedziela, 20 września 2020
» Strona główna   » Działy   » Odsyłacze   » Do pobrania   » Czat   » Szukaj  
Newsletter

E-mail:

Losowy cytat:

Charakter człowieka jest jego przeznaczeniem.

» Heraklit z EfezuKaledarz Majów i rok 2012
Jesteś w: Działy » Rozwój duchowy » Artykuły starego portalu

Kalendarz Majów i rok 2012

autor: YaGi

Ostatnio zainteresował mnie kalendarz Majów, a konkretnie rok 2012. Jest to bardzo ciekawy temat, którym chciałbym Was zainteresować. Zapraszam wszystkich do jego zgłębienia i proszę o komentarze.

Kalendarz Majów jest jednym z najstarszych kalendarzy na świecie. Istnieje już 3 tys. lat, a być może posługiwano się nim wcześniej. Początkowo rok Majów wynosił 360 dni, z czasem wprowadzono kalendarz 365-dniowy (18 miesięcy po 20 dni oraz 5 dni dodatkowych). Dni liczono od zera. W rachubach czasu posługiwano się dwoma cyklami: 260-dniowy (tzolkin) i 365-dniowy (haab). Kombinacje obu cykli dawały okres 18 980 dni, co umożliwiało bardzo precyzyjne datowanie. Stosowano również system liczenia od pewnej daty wyjściowej, którą można w przybliżeniu ustalić na rok 8499 lub 8238 p.n.e. Kalendarz Majów był najdokładniejszym kalendarzem świata i jest bardziej zbliżony do długości roku zwrotnikowego niż kalendarz gregoriański.

21 grudnia 1999r. dał początek ostatniego 13-letniego cyklu kalendarza Majów i kończy się 21 grudnia 2012 roku. Dzień ten jest dokładnie dniem zimowego przesilenia i został określony około 2300 lat temu!
Data ta z naszej perspektywy czasu jest bardzo blisko.

Dlaczego starożytni Majowie wybrali dzień 21 grudnia 2012 roku jako ostatni dzień ich kalendarza? Pierwszą myślą, jaka się nasuwa, jest koniec świata. Jednak koniec świata niekoniecznie oznacza globalny kataklizm; jedną z koncepcji jest "koniec czasu" - w momencie gdy stanie się możliwe podróżowanie w czasie, w jednej chwili kryterium czasu przestanie mieć znaczenie i zaktualizuje się cała przyszłość; nie jest to aż tak nieprawdopodobne, jak mogłoby się wydawać.

Szperając po Internecie, znalazłem wiele stron, które znacznie przybliżą Wam tę tematykę. Niestety, nie udało mi się znaleźć nic konkretnego w polskim Internecie. Poniżej podałem wybrane odsyłacze do stron angielskojęzycznych:

Z polskich stron znalazłem http://www.gwiazdy.com.pl/35_98/18.htm, która nie mówi o samym kalendarzu Majów, ale o dacie 22 grudnia 2012, która została wyliczona w inny sposób przez Terence McKenna.

Może ktoś, chcąc wzbogacić zasoby polskiego Internetu, pokusiłby się przetłumaczyć jakiś materiał w tym temacie? Chętnych prosimy o kontakt.ˆˆˆ góra


Copyright © 2001-2013 Portal AstralDynamics, Wszelkie prawa zastrzeżone
Uwaga: Redakcja AD nie ponosi odpowiedzialności za opinie użytkowników przedstawione na forum.
Mapa strony, Ostatnio szukane, Powered by Vegan CMS, Pozycjonowanie stron, Design by halley
Liczba osób na czacie: - Wejdź na czat