www.astraldynamics.pl - portal - forum
wtorek, 22 września 2020
» Strona główna   » Działy   » Odsyłacze   » Do pobrania   » Czat   » Szukaj  
Newsletter

E-mail:

Losowy cytat:

Bardzo ciężko jest znaleźć bratnią duszę. Gdy już ją znajdujemy nasza dusza umiera. Stajemy się wówczas martwi.02-Moduł drugi - Forteca
Jesteś w: Działy » Rozwój duchowy » John Davies - Jak być szczęśliwym?

Moduł drugi: Forteca

Zamiast otworzyć się na innych, izolujemy się od większej wspólnoty, jaką jest ludzkość. Wierząc, że jesteśmy oddzieleni od nieskończonej jedności wszechświata, żyjemy jak w bagnie, spętani więzami braku poczucia bezpieczeństwa. Żyjemy w osamotnieniu i poczuciu izolacji za murami fortecy, którą sami wznieśliśmy. Każda cegła tego muru symbolizuje coś, czego nauczyliśmy się w formie wartości, przekonań, wierzeń, wiedzy i postaw. Nasz umysł, oszukiwany przez iluzje ego, całe życie gromadzi tego typu rzeczy, które potem wykorzystujemy do wzmacniania otaczającego nas muru, usiłując zabezpieczyć się przed dalszymi ranami.

Więzienie Jaźni

Nasza forteca wcale nas jednak nie chroni, wprost przeciwnie, jest dla nas mentalnym i duchowym więzieniem. Jej mury zostały wzniesione z braku poczucia bezpieczeństwa oraz z nałogowych zachowań ego.

Dyskusje wzmacniają mury

Jeżeli ktokolwiek zagrozi naszemu poczuciu bezpieczeństwa poprzez śmiałe podważenie naszych murów, to natychmiast weźmiemy odwet. Forteca atakowana jest fortecą, która się broni. Niestety, to właśnie obrona tej fortecy wzmacnia postawy i przekonania, z których wzniesiony został mur. Nie ma znaczenia, czy to są negatywne, czy pozytywne postawy. Ego żąda, aby były one chronione za wszelką cenę.

Ograniczenia ciasnego umysłu

Tak długo, jak nasza możliwość zaakceptowania punktu widzenia innych jest ograniczona, tak długo będziemy zakładać, że każdy konflikt jest walką między tym, co dobre, a tym, co złe, a także będziemy uważać, iż atak jest odpowiednią reakcją na czyjąś odmienną opinię.

Brak poczucia bezpieczeństwa wywołuje atak

Wyobraźmy sobie kłótnię pomiędzy dwiema osobami odmiennego wyznania. Jedna z nich kwestionuje religijne wierzenia drugiej. Forteca jest przechowalnią naszego "znaczenia", co znaczy, że atakując jedną jej część, atakujemy ją całą. Oczywiście obrona zostaje wzmocniona i w ramach dywersji rozpoczynamy przeciwnatarcie. Następnie każda ze stron stawia opór, zamiast starać się zrozumieć. Otwarta komunikacja jest niemożliwa dopóty, dopóki każdy jest zajęty "koniecznością" obrony swojej fortecy. Ego, postrzegane przez pryzmat braku poczucia bezpieczeństwa i strachu, jest w stanie bezwarunkowo zaakceptować jedynie to, co wzmacnia i podbudowuje jego własną interpretację rzeczywistości. Wysłuchanie czyjegoś innego punktu widzenia z otwartym umysłem jest nie do zaakceptowania dla ego.

Słuchanie wymaga odwagi

Słuchanie z otwartym umysłem wymaga odwagi, ponieważ wymaga od nas, by podejście i poglądy innych sprawiały nam przyjemność. Być może będziemy musieli nawet zmienić nasz punkt widzenia w reakcji na to, co słyszymy. Dla ego jest to ryzykowne, gdyż możemy odkryć, że myliliśmy się!

Zauważyłeś, iż ludziom jest łatwiej mówić do innych, niż ich słuchać? Dzieje się tak dlatego, ponieważ większość ludzi jest zainteresowana przedstawianiem tego, co widzą ze swojej fortecy, a niżeli wysłuchaniem, co ty widzisz ze swojej.

Kiedy naprawdę zdecydujemy się słuchać, to wyjdziemy z naszej fortecy, aby przekonać się na własne oczy, jak wszystko wygląda z fortecy drugiej osoby.

Obawa przed zmianami

Boimy się słuchać, ponieważ boimy się zmian. To, co usłyszymy, może sprawić, że zmienimy zdanie, a w konsekwencji będziemy musieli zburzyć część naszej fortecy i odbudować zgodnie z nowymi poglądami. Ego nie lubi, jak mu się udowadnia błędy, i dlatego woli trzymać umysł w zamknięciu. Potrzebujemy zatem odwagi, aby przyznać, że byliśmy w błędzie, żeby zaakceptować wyższość punktu widzenia drugiej osoby. Musimy pogodzić się z tym, że nasza rzeczywistość nie jest tą jedyną i niepodważalną, że doświadczenia innych są ważne i warte wysłuchania.

Opuszczenie zwodzonego mostu prowadzącego do zaufania

Opuszczenie zwodzonego mostu z twojej fortecy jest znakiem zaufania. To tak, jakbyś mówił: "Trzymam ego na uwięzi. Jestem gotów wysłuchać cię najpierw. Zamierzam pozwolić, by twoje idee, wartości i potrzeby ego sprawiły mi przyjemność".

Zaproszenie do otwartej komunikacji

Akt zaufania jakim jest opuszczenie mostu zwodzonego sygnalizuje drugiej osobie twoją gotowość do otwartego, bezwarunkowego porozumienia. W ten sposób ofiarujesz jeden z najcenniejszych podarunków, jaki w ogóle można dać. Uznajesz wartość, jaką ma sposób postrzegania rzeczywistości przez inną osobę, oraz znaczenie doświadczenia, jakie zgromadziła aż do danej chwili. Pragniesz słuchać tego, co inni mają do powiedzenia. Jesteś przygotowany, aby wkroczyć w ich świat i spojrzeć na rzeczywistość przez zabarykadowane okno ich własnych fortec.

Z tego aktu akceptacji i prawdziwej chęci wysłuchania innych zaczną w tobie kiełkować i wzrastać nasiona zrozumienia.

Lepsza komunikacja prowadzi do zrozumienia

Nieskuteczna komunikacja z innymi jest najczęściej spowodowana starciem pomiędzy naszymi ego, które upierają się, że wszystkie poprawne odpowiedzi znajdują się we wnętrzu ich fortec. Kolejne części tego kursu mają na celu odnalezienie dróg prowadzących do skuteczniejszego porozumiewania się oraz zapobiegania konfliktom, zanim przerodzą się one w "oblężenie wojenne czyjejś fortecy".

 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11ˆˆˆ góra


Copyright © 2001-2013 Portal AstralDynamics, Wszelkie prawa zastrzeżone
Uwaga: Redakcja AD nie ponosi odpowiedzialności za opinie użytkowników przedstawione na forum.
Mapa strony, Ostatnio szukane, Powered by Vegan CMS, Pozycjonowanie stron, Design by halley
Liczba osób na czacie: - Wejdź na czat